Drukarka zamiast fotografa - papier, dzięki któremu wywołasz zdjęcia samodzielnie

06 listopada 2018r.

Wróć do listy newsów

Drukarka zamiast fotografa - papier, dzięki któremu wywołasz zdjęcia samodzielnie
Drukarka zamiast fotografa - papier, dzięki któremu wywołasz zdjęcia samodzielnie

Obecnie wiele firm proponuje drukarki fotograficzne do użytku domowego oraz specjalny papier fotograficzny. Dzięki dobrej dostępności tych produktów użytkownik drukarki może wydrukować zdjęcia samodzielnie, ponosząc jedynie koszty zakupu papieru fotograficznego.

Wybór papieru fotograficznego zależy m.in. od technologii druku. Wśród drukarek atramentowych można wyróżnić urządzenia pigmentowe i barwnikowe. Do wydruku zdjęć sprawdzą się również drukarki termosublimacyjne. Technologia druku laserowego umożliwi drukowanie zdjęć, ale ich jakość będzie nieco niższa w porównaniu z urządzeniami wskazanymi wyżej. Przed kupnem papieru lepiej sprawdzić, do jakiej drukarki można go stosować.

Sprawdź parametry drukarki

Producenci drukarek informują, jakie rodzaje papieru użytkownik może wykorzystać oraz jaki powinien być ich format. Należy sprawdzić również rozdzielczość drukowania (dpi) oraz dopuszczalną gramaturę papieru fotograficznego. Fotograficzny papier artystyczny i o płóciennej strukturze raczej nie nadaje się do domowych drukarek, ponieważ jego grubość (gramatura) jest większa niż dopuszczalna. Tylko nieliczne urządzenia są przystosowane do drukowania na takim materiale (np. Canon Pixma 10s, Canon Pixma 100s).

SAVIO PA-03 format A6 150/50 blysk
  • Ilość arkuszy: 50
  • Gramatura papieru: 150

Wpływ rodzaju papieru na wygląd zdjęcia

Tekstura papieru wpływa na to, jak prezentuje się zdjęcie. Jeżeli wydrukowana fotografia nie będzie laminowana, warto dobrze przemyśleć swój wybór. Obecnie użytkownicy drukarek mają do wyboru papier o błyszczącej powierzchni, papier o satynowym lub perłowym połysku oraz papier matowy. Błyszcząc papier podkreśla ostrość i intensywność kolorów, a obrazy przedstawione na błyszczącym papierze sprawiają wrażenie bardziej wyrazistych. Krawędzie obiektów są ostre, a kontrast obrazu - wysoki. Na czarno-białych fotografiach czerń jest bardzo głęboka. Błyszczące zdjęcia trudno oprawić, ponieważ ich połysk łączy się niejako z połyskiem szybki ramki.

Papier perłowy i satynowy

Pod tym względem bardziej korzystny jest półbłyszczący papier fotograficzny, który zapewnia dobry kontrast, niemniej efekt odbijania światła jest minimalny. Papier z perłowym połyskiem jest natomiast trwalszy od błyszczących arkuszy. Papier satynowy znajduje się pomiędzy papierem błyszczącym a perłowym. Oba rodzaje (satynowy, perłowy) można nazwać "półbłyszczącymi".

SAVIO PA-07 A4 180/20 blysk
  • Ilość arkuszy: 20
  • Gramatura papieru: 180

Matowy papier fotograficzny

Matowy papier fotograficzny odbija światło bardzo słabo. Dlatego też doskonale podkreśli piękno fotografii, których kolorystyka została utrzymana w stonowanych lub pastelowych barwach. Odmiany papieru matowego bardzo często są grubsze i sztywniejsze w porównaniu z paperami błyszczącymi. O ile zdjęcia w niewielkim formacie, do albumu i małych ramek, dobrze wyglądają w formie błyszczącego papieru, o tyle fotografie w formacie większym (np. A4) zdecydowanie lepiej prezentują się w wersji matowej.

Rodzaje papieru artystycznego

Artystyczny papier do drukarek jest matowy, ale jego tekstura jest zdecydowanie bardziej bogatsza. W dotyku przypominają brystol lub tekturę, są chropowate. Ciekawą odmianą papieru artystycznego jest papier barytowy stosowany w archiwizacji fotografii. Jego nazwa wywodzi się od siarczanu baru (barytu). Papier ten posiada dodatkową warstwę barytu, która izoluje warstwę chłonną papieru od warstwy włóknisterj. Dodatkowa warstwa barytu zapewnia przyjemny dla oka blask, głęboką czerń i bardzo jasną, wręcz świetlistą biel. Niektóre papiery artystyczne zawierają dodatek jedwabiu.

Inne artykuły