Laserowe drukarki - co się w nich zmieniło?

03 grudnia 2018r.

Wróć do listy newsów

Laserowe drukarki - co się w nich zmieniło?
Laserowe drukarki - co się w nich zmieniło?

Od kiedy na rynku pojawiła się pierwsza drukarka laserowa, rynek tych urządzeń uległ znaczącym zmianom. Producenci dążą do rozwoju swoich urządzeń w ten sposób, aby stały się bardziej komfortowe w używaniu i bardziej ekologiczne.

Współczesne drukarki laserowe są bardzo łatwe w obsłudze. Intuicyjna obsługa wynika m.in. z zastosowania wyświetlaczy podobnych do wyświetlaczy smartfonów, gdzie użytkownik może w gąszczu różnych funkcji dotrzeć do tej, której w danej chwili potrzebuje. Panele sterowania i ekrany LCD zdecydowanie ułatwiają obsługę drukarek laserowych, zwłaszcza wielofunkcyjnych (z faksem, skanerem i kopiarką). Inne zmiany w drukarkach wykorzystujących druk laserowy dotyczą ich wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Nowoczesne drukarki bardziej przyjazne środowisku

Współczesne drukarki laserowe są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż urządzenia pierwszej generacji. Nowoczesne urządzenia pracują cicho nie emitując przy tym dużej ilości ciepła. Drugą stroną jest zastosowanie innowacyjnych technologii, które pozwalają ograniczyć zużycie energii, papieru i wkładów. Tytułem przykładu można wskazać na funkcję automatycznego włączania i wyłączania się urządzenia oraz automatycznego druku dwustronnego.

Energooszczędne urządzenia

Większość drukarek laserowych wprowadzonych na rynek w ostatnich latach posiada certyfikaty, które potwierdzają niskie zużycie energii deklarowane przez producenta. Energooszczędne urządzenia są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska. Kupujący przykładają do tego coraz większą wagę. O energooszczędnym charakterze drukarki laserowej mogą świadczyć takie certyfikaty, jak Energy Star, Nordic Swan i Blue Angel.

Drukarkom laserowym rośnie konkurencja

Kiedy druk laserowy był wprowadzany na rynek, cieszył się dużym zainteresowaniem. Urządzenia wykorzystujące tę technologię drukowania zapewniały możliwość uzyskania wielu wydruków w krótszym czasie. Drukarki atramentowe uchodziły wówczas za droższe w utrzymaniu i mniej wydajne ? tak też w istocie było. Niemniej obecnie wiele drukarek atramentowych dorównuje pod względem wydajności urządzeniom laserowym. Konkurencją dla laserowych drukarek staną się niebawem także drukarki LED. Obecnie ich dostępność jest niska, a technologia jeszcze wymaga dopracowania ? urządzenia do drukowania LED są bowiem nadal bardziej awaryjne niż typowa drukarka laserowa. Wciąż wygrywają z nimi tradycyjne laserówki HP czy Brother, bo są po prostu tańsze w utrzymaniu.

Drukarka laserowa HP LaserJet Pro M12w
  • Prędkość druku mono: 18 str./min
  • Waga: 5.2 kg
Drukarka laserowa Brother HL 3140CW
  • Prędkość druku mono: 18 str./min
  • Waga: 17.4 kg

Nowe technologie tonerów

Ważną zmianą, która wpłynęła na utrzymanie zainteresowania drukarkami laserowymi, było wprowadzenie nowej technologii produkcji tonerów ? zamiast konwencjonalnych wkładów zawierających olej zaczęto stosować tonery chemiczne (polimeryzowane), w których barwnik jest otoczony powłoką z substancji nazywanej potocznie woskiem. Doprowadziło to do zmniejszenia emisji CO2 w procesie produkcji tonerów oraz zwiększenia wydajności i jakości drukowania. Nowością na rynku są wciąż tonery, które produkuje się z dodatkiem biomasy (tonery ekologiczne).

Toner TFO B-241B (TN241B) 2.5K
  • Wydajność (stron A4): 2500

W drukarkach laserowych wiele się zatem zmieniło. Wszystkim opisanym wyżej modyfikacjom towarzyszyła też zmiana ceny urządzeń, ich okresu eksploatacji oraz designu.

Inne artykuły